První rébus, který začne každý začínající modelář řešit je, z čeho vlastně bude tvarovat základ terénu. Zvolit si musí cestu každý sám podle svých možností a zručnosti. Je pak úplně jedno zda stavíte na rošt či na celistvou desku.
Papírová lepenka
Zvolil jsem pro své kolejiště tuto variantu, protože mám přístup k velkému množství krabic z lepenky v dobrém nepomačkaném stavu. Pokud vlastníte dobré řezací nástroje, je lepší dvouvrstvá lepenka. Pochybovače mohu ujisti, že pevnost je podstatně větší než u částí celopolystyrenových.
Překližka
Pokud je člověk dobrý zručný kutil vybavený potřebným stolařským náčiním a dílnou ( počítejte s nepořádkem od pilin atd ...)
Polystyren
Tento materiál je dostupný ve velkých deskách zpravidla v prodejně stavebnin za celkem nízkou cenu. Je potřeba se ovšem vybavit elektrickou odporovou řezačkou, protože s pilkou budete mít doma zimu a sníh i v létě. Praktickou ukázku použití polystyrenu ve velkém rozsahu najdete na webu www.houmrovyvlaky.wz.cz
Polyuretanová pěna
Pěnou je možné doplnit teréní hmotu ať už v kombinaci s překližkovou konstrukcí, tak i v kombinaci s polystyrénem. Nutno podotknout jen jeden problém, že vždy musíte vypotřebovat celou kartuši pěny naráz a dávkování taktéž napoprvé hned netrefíte, protože při vytvrzování nabývá značně na objemu. Konečný tvar terénu pak dokončíte nožem a polepením novinovým papírem. Pokud zamažete nevytvrzenou pěnou kolejivo těžko se to pak čistí.
Mřížková páska
Tato páska je určena především sádrokartonářům a dá se koupit ve stavebninách v kotoučcích. Je samolepící a má za úkol zpevnit povrch terénu proti proražení. Já ji lepím rovnou na terréní žebra krajiny a následně polepím novinovým papírem v několika vrstvách. Tak vytvořím jakousi skořepinu. Je možné ji použít i v kombinaci s polystyrénem a PUR pěnou. Terén je pak více odolný proti nechtěnému proražení povrchu.